شروع دوره جدید راه اندازی کسب و کار اینترنتی

اطلاعات بیشتر
ورود و ثبت نام

افزونه Akismet چیست؟

افزونه Akismet چیست؟

قطعا برای شما پیش آمده است که فردای راه‌اندازی سایت وردپرسی، بخش دیدگاه‌های سایت شما از نظرات تبلیغاتی و اسپم پر شده باشد. که نمی‌دانید چطور از ارسال آن‌ها جلوگیری کنید. بهترین راه حل برای این کار افزونه Akismet است.

افزونه Akismet چیست؟ چه کاری انجام می‌دهد و چرا در وردپرس نصب‌شده است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا درباره ضد هرزنامه وردپرس یعنی افزونه Akismet بیشتر بدانید. چرا که به جواب این سؤال‌ها در ادامه خواهیم پرداخت. اکیسمت که ضد هرزنامه نام دارد، افزونه‌ای است که شما وقتی وردپرس را نصب می‌کنید در افزونه‌های آن به‌صورت پیش فرض وجود دارد. که بسیار هم کاربردی می‌باشد، زیرا معمولاً همه افراد تاکنون با نظرات اسپم مواجه هستند. پس برای محافظت کردن از وب سایت خود می‌توانید از این افزونه استفاده کنید.

این افزونه برای همه سایت‌ها لازم است اما با نصب و فعالسازی راه‌اندازی نشده است و حتما باید اقدامات لازم را برای فعال کردن آن را انجام دهید.

افزونه Akismet چیست؟

افزونه Akismet چیست؟

وردپرس بخشی به نام دیدگاه‌ها دارد که کاربران می‌توانند نظرات و سؤالات خود را در زمینه مقاله‌ای که منتشر شده است به اشتراک بگذارند. بخش دیدگاه‌ها مهم است چرا که با این وجود کاربران می‌توانند با مدیر سایت تعامل کنند و اطلاعات خود را با پرسیدن سؤالاتی تکمیل کنند.

 اما مشکلی که وجود دارد این است که ربات‌های تبلیغاتی به سایت نفوذ می‌کنند و در بخش دیدگاه‌ها تبلیغات انجام می‌دهند یا به سایت ما لینک می‌فرستند و از این لینک برای سئوی سایت خود استفاده می‌کنند درنتیجه سایت ما با مشکلاتی مواجه می‌شود.

به همین دلیل وقتی وارد پنل مدیریتی وردپرس می‌شویم مشاهده می‌کنیم که بخش دیدگاه‌ها از پیام های تبلیغاتی پر شده است که یا باید ما تایید کنیم یا به صورت خودکار در وردپرس تایید می‌شوند.

یک روش رها شدن از این مشکل این است که وارد تنظیمات و سپس گفتگوها در پنل مدیریت شویم و بعد از وارد شدن به این بخش می‌توانیم مشخص کنیم که فقط کسانی کامنت را ارسال کنند که در سایت ما عضو شده‌اند. این روش بسیار برای امنیت سایت مفید است و مانع ارسال هرگونه پیام‌های تبلیغاتی می‌شود.

راه دوم استفاده از افزونه اکیسمت است که اگر شما در سایت خود نصب و فعال کنید هر کامنتی که به شما ارسال می‌شود اطلاعات آن را به سایت اکیسمت می‌فرستد و سپس اکیسمت هم بررسی می‌کند که آیا کامنت‌های مشابهی با این اسم و با این متن و لینک در سایر سایت‌های وردپرس ارسال شده است یا خیر؟ پس آن‌ها را با یکدیگر تطابق می‌دهد و درنتیجه تصمیم می‌گیرد که این کامنت اسپم است یا یک کامنت واقعی می‌باشد که توسط کاربران سایت ارسال شده است.

Akismet چه کمکی می‌کند؟

افزونه اکیسمت کمک می‌کند که دیگر اسپم بودن کامنت را مشاهده نکنید چرا که خودش این کار را به صورت خودکار انجام می‌دهد و تمام کامنت‌ها را بررسی می‌کند. اگر کامنتی اسپم تشخیص داده شود به پوشه اسپم می‌رود و اگر یک کامنت واقعی توسط کاربر واقعی ارسال شود به بخش دیدگاه‌ها می‌رود.

درواقع افزونه اکیسمت یا ضد هرزنامه از سایت در مقابل دیدگاه‌های اسپم به‌شدت محافظت می‌کند و باعث افزایش امنیت وردپرس می‌شود. اکیسمت در روز میلیون‌ها هرزنامه را اسپم می‌کند به همین سبب بسیار محبوب و پرطرفدار است.

سایت‌هایی که پربازدید هستند معمولاً حدود 80 درصد نظرات یا دیدگاه‌هایی که دریافت می‌کنند، اسپم است. یعنی فقط 20 درصد سؤالات و یا دیدگاه‌ها برای افراد اصلی سایت می‌باشد و باقی تبلیغات هرزنامه هستند. بنابراین با نصب اکیسمت می‌توانید از شر تمام دیدگاه‌های اسپم رها شوید. بدین ترتیب صاحب سایت‌ها می‌توانند به‌آسانی روی اهداف اصلی خود تمرکز کنند و به نظرات و دیدگاه‌های آن 20 نفر جواب دهند.

سایت‌های مختلف و فراوانی وجود دارند که دیدگاه‌های بسیاری در زمینه‌های تبلیغاتی دریافت می‌کنند. گاهی این افراد برای جلوگیری از دریافت تبلیغات نمی‌دانند چه کاری باید انجام دهند. برای رها شدن از آن‌ها از روش‌های گوناگون و افزونه‌هایی استفاده می‌کنند. همان‌طور که بالا اشاره کردیم یکی از این روش‌ها افزونه Akismet است که وقتی در سایت خود دیدگاهی را به عنوان اسپم یا هرزنامه تشخیص می‌دهید آن را شناسایی می‌کند. سپس این دیدگاه‌های اسپم را در دیتابیس خود هرزنامه می‌نامد و مانع ارسال آن در سایر سایت‌ها می‌شود.

باید بدانید که این افزونه وردپرس Akismet تا به حال بیشتر از 5 میلیون روی سایت‌های وردپرسی نصب و هم چنین افزونه بسیار مهمی برای وردپرس می‌باشد.

فعالسازی افزونه Akismet در وردپرس

وقتی تازه وردپرس را روی سایت خود نصب می‌کنید سه افزونه به صورت پیش فرض روی وردپرس نصب‌شده‌اند. یکی از آن‌ها افزونه Akismet است که در پنل وردپرس خودنمایی می‌کند.

Akismet که افزونه ضد اسپم است باید حتماً بعد از نصب آن را با کلید API فعال کنید. اغلب افزونه‌های تجاری وردپرس به‌دست سازنده آن به پلن‌های مختلف و با امکانات متفاوت تقسیم‌بندی می‌شوند؛ چراکه امکانات زیادی دارد.

در برخی اوقات کنار پلن‌هایی که غیر رایگان هستند قسمتی هم برای استفاده رایگان برای کاربران قرار دارد تا افراد را جذب محصولات خود کنند. باید بدانید که اکیسمت نیز دارای بخش استفاده رایگان نیز می‌باشد. بعد از نصب افزونه نواری که سبز رنگ در پیشخوان وردپرس برای شما نشان داده می‌شود. به این منظور که از شما می‌خواهد تا افزونه را فعال کنید و استفاده کنید.

نحوه کارکرد افزونه Akismet

بعد از این که در مورد قابلیت‌های Akismet توضیح دادیم نوبت به این می‌رسد که بگوییم این افزونه چگونه کار می‌کند. اگر بخواهیم به صورت ساده برای شما توضیح دهیم، هرگاه یکی از مدیران سایت‌های وردپرسی یک دیدگاه را به‌عنوان اسپم شناسایی می‌کند، Akismet متوجه این موضوع می‌شود و این دیدگاه را در بقیه وب سایت‌ها به‌صورت اسپم ثبت می‌کند.

نحوه کارکرد افزونه Akismet

این باعث می‌شود که قسمت نظرات سایت شما دارای یک جلوه خوب باشد. از بین ابزارهای مختلفی که ضد اسپم هستند وردپرس این افزونه را به کاربران خود معرفی می‌کند و به صورت پیش فرض در تمامی سایت‌ها فعال کرده است. بنابراین از همین موضوع باید متوجه شوید که چه اندازه می‌تواند به شما کمک کند.

آموزش تنظیمات Akismet

این افزونه نصب می‌باشد و برای استفاده از آن تنها کافی است که آن را در حالت فعال قرار دهید. یعنی اگر تازه وردپرس را نصب کرده باشید می‌توانید برای دسترسی به این افزونه به قسمت افزونه‌ها > افزونه‌های نصب‌شده مراجعه کنید و جلوی افزونه Akismet روی فعالسازی کلیک کنید. اگر این افزونه نصب نشده است، کافی است وارد بخش افزونه‌ها > افزودن شوید و عبارت Akismet را جستجو کنید.

هم چنین می‌توانید از صفحه رسمی اکیسمت در مخزن وردپرس این افزونه را دانلود کنید.

فعال کردن افزونه Akismet

بعد از این که روی گزینه فعالسازی کلیک کنید صفحه‌ای مانند زیر برای شما نمایان می‌شود که باید روی کادر آبی رنگ کلیک کنید.

فعال کردن حساب کاربری در افزونه Akismet

سپس شما به یک صفحه هدایت می‌شوید که باید API را از اینجا دریافت کنید. بنابراین در اینجا باید روی دریافت کلید API کلیک نمایید. سپس به صفحه‌ای مانند زیر هدایت می‌شوید که شما باید در اینجا دکمه سبز را انتخاب کنید و هم چنین پلن خود را انتخاب کنید که شما باید پلن Personal را کلیک کنید.

انتخاب Plan در افزونه Akismet

شما وارد صفحه‌ای می‌شوید که دارای یک نوار کشویی است. در این جا می‌توانید میزان حمایت خود از اکیسمت را به دلخواه وارد کنید که اصولاً باید روی 0$ قرار بگیرد.

حالا یک کد API به شما داده می‌شود که باید آن را در بخش Setting اکیسمت وردپرس خود وارد کنید و از Akismet لذت ببرید.

هم چنین اگر دوست دارید قدرت سایت خود را به رخ سایرین بکشید و تعداد نظرات اسپم شده را در سایت خود به نمایش گذارید می‌توانید از بخش نمایش > ابزارک‌ها، ابزارک Akismet را به قالب سایت خود اضافه کنید.

نتیجه‌گیری

استفاده کردن از این روش‌های بالا به خودتان بستگی دارد که فقط به کاربران خود اجازه ارسال کامنت دهید یا از افزونه اکیسمت استفاده کنید. راه سومی هم وجود دارد که می‌توانید از کد کپچا استفاده کنید. به این صورت که اگر کاربری بخواهد کامنت ارسال کند باید به یک جمع و تفریق ریاضی جواب بدهد که کپچا نامیده می‌شود. البته پیشنهاد می‌شود که از دو روش اول استفاده کنید و از روش سوم فقط در صورت موارد خاصی استفاده کنید.

استفاده کردن از افزونه‌هایی که منجر به افزایش امنیت سایت وردپرس می‌شوند، همیشه به مدیران سایت پیشنهاد یا توصیه می‌شود. اکیسمت هم یکی از این افزونه‌ها می‌باشد که نقش مفیدی در جلوگیری از ارسال کامنت‌های اسپم به سایت دارد و مانع از هرگونه آسیب‌های امنیتی مانند هک شدن سایت وردپرس می‌شود و درنتیجه باعث افزایش امنیت سایت می‌شود.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این افزونه بسیار محبوب است و در مقابل نظرات اسپم بسیار خوب عمل می‌کند. شما می‌توانید طبق این آموزش خیلی راحت افزونه را نصب‌کنید و از آن بهره ببرید.

اگر نیاز به خرید این افزونه با امکانات فارسی دارید، می توانید از این لینک استفاده کنید.

فائزه مختاری

نظراتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *